KYK Blog

- Hayatın İçindeki Blog

Denizler Neden Tuzlu Biliyor Musunuz?

Denizler Neden Tuzlu Biliyor Musunuz?
Tatil için hayalini kurduğunuz ve her yaz rahatlamak, eğlenmek ve keyfini çıkarmak için gitmek istediğiniz o muhteşem sahillerin en büyük sırrını biliyor musunuz? Denizler neden tuzlu?
“Doğu Pasifik yükseltisinde ilerlerken karşımıza bir kara duman püskürten bir sualtı bacası çıktı. Buna hidrotermal baca adını verdik. Siyah bir duman püskürtüyor gibi görünse de gerçek biraz daha farklı. Burada okyanusa salınan şey aslında minerallerin mikro kristalleri.deniz2
Kara duman püskürten bacaları bulduktan sonra, Dünya’nın okyanuslarındaki suyun tamamının, her altı ila sekiz milyon yılda bir Dünya’nın içine girip çıktığını ve bu arada nehirlerden aldığı kimyasalların bir kısmını beraberinde götürerek bunları yeni kimyasallarla değişiyor. Bu durum, Dünya’nın etrafında bir basketbol topunun dikişleri gibi dolaşan okyanus ortası sırtı boyunca oluşuyor. Buralarda on binlerce magma odası yer alıyor. Su bunların içinden geçiyor ve okyanusların kimyasal yapısı böyle oluşuyor. Magma odalarından geçen okyanus suları, sahip oldukları tuzu doğrudan Dünya’nın kalbinden alıyor” diyorlar. 
İşte denizlerin tuzlu olma sebebi budur.
Kaynak : National Geographic Türkiye