KYK Blog

- Hayatın İçindeki Blog

Peki Ya Korumak?

Peki Ya Korumak?

Bildiğimiz ve güvende hissettiğimiz tarafımız; yıkıp yenisini yapmak , tüketmek , yok etmek…

Peki ya korumak?

Kentler de tıpkı insanlar gibi hafızalarında depoladıkları bilgilere ve yaşanmışlıklara sahiptirler. Yaşayan bir kent geçmişten bugüne harmanladığı tüm bilgileri ile tıpkı bir insanın doğup, büyümesi ve olgunluğa ulaşması gibi bulunduğu yere kök salar ve gelişir. Bu gelişim noktasında nasıl bir insan çocukken yaşadıklarını hafızasında tutup geleceğine bu tecrübeleri ile yön veriyor ise, kentler de aynı şekilde büyüyüp olgunlaşmalıdır.

Bu süreç içerisinde teknolojinin gelişmesi bazı kentleşme problemlerini ortaya çıkarabilmektedir. Hızlı ve çarpık kentleşme sonucu sorumsuzca kaybedilen kentsel bellekte yeri doldurulamayacak değerlerimiz olmakta, yitirilen geçmiş hafıza maalesef telafi edilememektedir.

Ülkemiz çok uzun yıllar boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yer almaktadır. Geçmişten günümüze pek çok doğal ve kültürel miras, gelecek nesillere en özgün hali ile bırakılmalı ve aynı şekilde korunarak yaşatılmalıdır. Bu kapsamda koruma, restorasyon ve güçlendirme kavramları gündeme gelmektedir. Bir eserin korunması veya çevreden gördüğü zararların telafi edilmesi için alanında uzman kişilerin ortak çalışması gerekmektedir. Mühendislik, mimarlık ve sanat tarihi alanında uzman değerlendirmelerinin yanı sıra, yapı kimyasalları alanında uzmanlaşmış araştırma ekiplerinden ve profesyonellerden destek alınması çok önemlidir.

Tarihi yapılar uzun yıllar çevreden maruz kaldıkları zorlu dış ortam koşulları, doğal afetler, insan etkileri gibi nedenler ile yapısal hasarlara uğramakta ve ömürleri kısalmaktadır. Bu nedenle yapıların çevreden gördükleri zararları ( yağmur, dolu, ani sıcaklık değişimleri vb..) minimuma indirerek, uzun yıllar ayakta kalabilmelerini sağlamak önemlidir. KYK Yapı Kimyasalları olarak pazarın hizmetine sunduğumuz ürünümüz Megaİzo Lastik 3 S903 , geçmişi koruma ve yaşatma amacı ilke edinilerek tasarlanmıştır.

Megaİzo Lastik 3 S903 silan siloksan esaslı, su bazlı, negatif ve pozitif yönden uygulanabilen su yalıtım malzemesidir. Hidrofobik emprenye özelliği sayesinde kılcal çatlaklara nüfus ederek su geçirimsizlik sağlar. Dış cephe kaplamalarında, doğal taş yüzeylerde, tuğla ve pişirilmiş toprak yüzeylerde kullanıma uygundur. Yapı kabuğuna püskürtme yöntemi ile uygulanarak tarihi yapılarda su itici özelliği sebebiyle, nem gibi yapının ömrünü önemli ölçüde kısaltan etkilerden koruma sağlar.


1 Yorum

avatar
Hacı Tekin

Ürün çok etkileyici gözüküyor