KYK Blog

- Hayatın İçindeki Blog

Seramik Yapıştırıcılarda Esneklik

Seramik Yapıştırıcılarda Esneklik
Seramik sektöründeki trendin büyük ebatlı seramiklere kayması ile birlikte seramik yapıştırıcıların önemi giderek artmış, büyük ebatlı seramiklerin yapıştırılması için daha teknolojik yapıştırıcıların geliştirilmesi kaçınılmaz olmuştur.
Seramik uygulaması sonrasında, ortam koşullarındaki termal değişiklikler ve mekanik etkiler sebebiyle zeminde genleşme ya da büzülme meydana gelebilir. Kaplama malzemesinin genleşme katsayısının zeminin genleşme katsayısından farklı olması, zemin ve kaplama malzemeleri arasında gerilmelere sebep olur. Kaplama merkezinin kaplamanın kenarlarına olan uzaklığının artması ve büyük ebatlı kaplama uygulamalarında yüzeyde ki derz boşluklarının az olması bu gerilmelerin çok yüksek değerlere çıkmasına sebep olur. Bu sebeple kullanılacak yapıştırıcının da bu gerilmelere uyum sağlayacak özellikte esnek ve yüksek performanslı olması gerekir.
Büyük ebatlı seramik ve kaplama malzemelerinin yapıştırılmasında TS EN 12004 standardına göre esnek ve yüksek performanslı C2TES1 veya C2TES2 standardında seramik yapıştırıcısı kullanılmalıdır.
TS EN 12004 standardına göre sınıflandırılan seramik yapıştırıcılarının tip tanımları aşağıdaki gibidir,
Özellikle büyük ebatlı seramik karo yapıştırma işleminde en önemli kriter yapıştırıcının esnek olmasıdır. Ortam koşullarındaki termal değişiklikler ve mekanik etkilere karşı yapıştırıcının yeterli esnekliği sağlaması gerekir.
Türkiye’de ve Avrupa’da seramik yapıştırıcılarının esnekliklerinin sınıflandırılması TS EN 12002 standardında tarif edilen test yöntemiyle yapılmaktadır. TS EN 12004 Standardında esneklik testinin yapılışı için TS EN 12002 standardına atıfta bulunur.
Şekil 1
TS EN 12002 standardına göre yapılan testte seramik yapıştırıcısı 3mm kalınlığındaki 40 mm genişliğinde 280 mm uzunluğunda numuneler halinde hazırlanır. (Şekil 1).
Şekil 2
Test numunesi dakikada 2mm hızında bir kuvvet etkisiyle 3 nokta eğilme testine tabi tutulur. (Şekil 2) Numunenin deformasyona uğramadan esneyebildiği en yüksek değer esnekliği olarak ölçülür.
2,5 mm den fazla deformasyona uğramadan esneyebilen yapıştırıcılar S1 sınıfı, 5mm den fazla deformasyona uğramadan esneyebilen yapıştırıcılara S2 sınıfı olarak belirtilir.
KYK Yapı Kimyasalları olarak büyük ebatlı seramik uygulamalarında aşağıdaki ürünlerin kullanılmasını öneririz.
C2TES2 sınıfında, yüksek yapışma gücü ve yüksek esneklik özelliğine sahip, kayma özelliği azaltılmış, çalışma süresi uzatılmış, ısı değişikliğine, suya ve dona dayanıklı, geliştirilmiş, çimento esaslı, seramik, granit seramik, granit, mermer, doğal taş, porselen gibi büyük ebatlı kaplama malzemesi yapıştırma harcı MegaFlex
C2TES2 sınıfında yüksek yapışma gücü ve yüksek esneklik özelliğine sahip, kayma özelliği azaltılmış, çalışma süresi uzatılmış, ısı değişikliğine, suya ve dona dayanıklı, geliştirilmiş, çimento esaslı, seramik, granit seramik, granit, mermer, doğal taş, porselen gibi büyük ebatlı kaplama malzemesi yapıştırma harcı MegaFlex Maxi
Standart yapıştırıcılara göre daha ince yatak uygulanabildiği için sarfiyat miktarı daha düşüktür.
C2FES1 yüksek yapışma gücü ve esneklik özelliğine sahip, hızlı priz alan, kolay yayılan, çalışma süresi uzatılmış, ısı değişikliklerine suya ve dona dayanıklı, geliştirilmiş, çimento esaslı, seramik, granit seramik, granit, mermer, doğal taş, porselen gibi büyük ebatlı kaplama malzemesi yapıştırma harcı MegaPro Full
C2TES2 yüksek yapışma gücü ve yüksek esneklik özelliğine sahip, kayma özelliği azaltılmış, çalışma süresi uzatılmış, çift bileşenli, ısı değişikliğine, suya ve dona dayanıklı, geliştirilmiş, çimento ve polimer emülsiyon esaslı, seramik, granit seramik, granit, mermer, doğal taş, porselen gibi büyük ebatlı kaplama malzemesi yapıştırma harcı MegaPro Facade
Kaynak: TS EN 12004 - TS EN 12002